Gigabit Media Converter

Gigabit Media Converter

STE-8400M er en gigabit mediekonverter, der tilbyder 1 gigabit fiberport og 1 gigabit Ethernet-port. Det udvider gigabit netværk fra Multi Mode fiber 550m til Single Mode fiber 120Km.

Chat nu
Produktdetaljer

STE-8400M Gigabit Media Converter Beskrivelse:

STE-8400M er en gigabit mediekonverter, der giver 1 gigabit fiberport og 1 gigabit ethernet-port. Det konverterer gigabit fiber til gigabit ethernet eller gigabit ethernet til gigabit fiber. Det udvider netværket fra MM gigabit fiber 550m til SM gigabit fiber 120Km. Som en gigabit mediekonverter er STE-8400M kompatibel med 10mbps, 100mbps, 1000mbps ethernet. Dets strømforsyning kan eventuelt være intern eller ekstern.

STE-8400M vedtager et mini desktop design og det er en simpel plug and play gigabit ethernet enhed.


>>> Funktioner:

> Leverer en gigabit-fiberport og en gigabit-ethernetport

> Fuldt overholder IEEE802.3 10Base-T, IEEE802.3u 100Base-TX, IEEE802.3ab 1000Base-TX,

IEEE802.3z 1000Base-FX standard

> Automatisk detektion af halv / fuld duplex overføringsfunktion til Tx-port

> Automatisk forhandling af 10/100 / 1000Mbpa-hastighed og Auto-MDI / MDIX til Tx-port

> Giv omskifter konfiguration af halv / fuld duplex overføringsfunktion til Fx port

> Udvid netværk fra Gigabit Multimode fiber 550m til Gigabit Single Fiber 120Km

> Indikatorlampe: RX, TX, FX, 1000, POW, 10/100

> Nem at vise LED-indikatorer giver status for nemt at overvåge netværksaktivitet

> Intern eller ekstern strømforsyning

Specifikationer:


Standard

IEEE802.3 10BASE-T Ethernet

IEEE802.3u 100BASE-TX / FX Fast Ethernet

IEEE802.3z / ab 1000BASE-FX / TX 1000M-Ethernet, IEEE802.3x

RJ-45 Port

Auto-MDI / MDIX

Fiber Port

Fiber Type

SC / ST / FC

Bølgelængde

780/850/1310 / 1550nm

Send-power

MMF: min: -20dBm; max: -10dBm

SMF: min: -20dBm; max: 0dBm

Netværkskabel

> 10BASE-T:

Kategori 3,4 eller 5 UTP / STP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

> 100BASE-TX:

2par af kategori 5 UTP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

> 1000BASE-TX:

Kategori 5 UTP / STP (Max: 100m)

> 1000BASE-FX:

MMF: 50 / 125,62,5 / 125,100 / 140 μm (maks. 2Km)

SMF: 8,3 / 125,8,7 / 125,9 / 125,10 / 125 μm (20 ~ 120Km)

Dimensioner (BxDxH)

95x71x26mm (ekstern strøm)

160x130x30mm (intern strøm)

Indgangsspænding

DC5V1A (Ekstern strømindgang:

AC100V-AC240V / 50-60Hz)

AC100V-AC240V og DC-48V er valgfri (intern strøm)

Driftstemperatur

0 ~ 50 ° C

Opbevaringstemperatur

-30 ~ 60 ° C

Fugtighed

5% ~ 95% ingen koagulering


Hot Tags: Gigabit Media Converter, Kina, Fabrikanter, Leverandører, Fabrik, Køb, Billig, Bulk, Prisliste, Lavpris
Relaterede produkter
Undersøgelse