Optic Converter Gigabit

Optic Converter Gigabit

STE-8401M Datablad STE-8401M 10 / 100mbps Media Converter Beskrivelse: STE-8401M er en 10/100 / 1000mbps Ethernet Media Converter, der tilbyder 1 Port 100 / 1000Base-FX og 1 Port 10/100 / 1000Mbps Ethernet. Det er en media konverter, der konverterer 100 / 1000mbps Fiber til 10/100 / 1000mbps ethernet. Det...

Chat nu
Produktdetaljer

STE-8401M Datablad



15.png



STE-8401M 10 / 100mbps Media Converter Beskrivelse:

STE-8401M er en 10/100/1000 Mbps Ethernet Media Converter, der tilbyder 1 Port 100 / 1000Base-FX og 1 Port 10/100/1000 Mbps Ethernet. Det er en media konverter, der konverterer 100 / 1000mbps Fiber til 10/100 / 1000mbps ethernet.

Det understøtter Dual Fiber eller Single Fiber, Multimode eller Single Mode. Dens transmissionsafstand kan være fra Multimode fiber 500M til Single Mode 120Km.

STE-8401M understøtter ST eller SC, eller FC-stik. Ved brugerdefineret anmodning kan STE-8401M være designet til at komme med en lille DIP-switch, der tvinger mediekonverteren til at køre på ren 10 Mbps Ethernet, 100 Mbps Ethernet eller 1000 Mbps Ethernet.

Med et kompakt design er vægten af STE-8401M mediekonverteren meget lys, hvilket i høj grad bidrager til at reducere fragtbelastningen. Det er en højtydende, omkostningseffektiv fiberterminal.


Funktioner:

> Leverer en gigabit-fiberport og en gigabit-ethernetport

> Fuldt overholder IEEE802.3 10Base-T, IEEE802.3u 100Base-TX, IEEE802.3ab 1000Base-TX, IEEE802.3z 1000Base-FX standard

> Automatisk detektion af halv / fuld duplex overføringsfunktion til Tx-port

> Automatisk forhandling af 10/100 / 1000Mbpa-hastighed og Auto-MDI / MDIX til Tx-port

> Giv omskifter konfiguration af halv / fuld duplex overføringsfunktion til Fx port

> Udvid overførselsafstanden fra 20 km til 120 km med WDM-fiber

> Indikatorlampe: RX, TX, FX, 1000, POW, 10/100

> Nem at vise LED-indikatorer giver status for nemt at overvåge netværksaktivitet

> Intern eller ekstern strømforsyning

STE-8401M Datablad




Specifikation:


Standard

IEEE802.3 10BASE-T Ethernet

IEEE802.3u 100BASE-TX / FX Fast Ethernet

IEEE802.3z / ab 1000BASE-FX / TX 1000M-Ethernet, IEEE802.3x

RJ-45 Port

Auto-MDI / MDIX

Fiber Port

Fiber Type

SC / ST / FC

Bølgelængde

780/850/1310 / 1550nm

Send-power

MMF: min: -20dBm; max: -10dBm

SMF: min: -20dBm; max: 0dBm

Netværkskabel

> 10BASE-T:

Kategori 3,4 eller 5 UTP / STP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

> 100BASE-TX:

2par af kategori 5 UTP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

> 1000BASE-TX:

Kategori 5 UTP / STP (Max: 100m)

> 1000BASE-FX:

MMF: 50 / 125,62,5 / 125,100 / 140 μm (maks. 2Km)

SMF: 8,3 / 125,8,7 / 125,9 / 125,10 / 125 μm (20 ~ 120Km)

Dimensioner (BxDxH)

95x71x26mm (ekstern strøm)

160x130x30mm (intern strøm)

Indgangsspænding

DC5V1A (Ekstern strømindgang

AC100V-AC240V / 50-60Hz

:

AC100V-AC240V og DC-48V er valgfri (intern strøm)

Driftstemperatur

0 ~ 50 ° C

Opbevaringstemperatur


-30 ℃ ~ 60 ℃


Fugtighed

5% ~ 95% ingen koagulering



Hot Tags: optisk omformer gigabit, Kina, producenter, leverandører, fabrik, køb, billig, bulk, prisliste, lav pris
Relaterede produkter
Undersøgelse